2 perełki na podróżniczej mapie śląska

Wakacyjne dzień dobry!
Z racji, że od kilku tygodni staramy się w każdej wolnej chwili odkrywać nieznane nam jeszcze uroki województwa śląskiego – dziś mam dla Was dwie podróżnicze perełki, które będą stanowić idealny pomysł na jednodniową wycieczkę. Enjoy!

Zamek w Olsztynie

Ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to jedna z perełek tzw. Szlaku Orlich Gniazd. Miejsce, ku naszemu zaskoczeniu, jest bardzo dobrze rozwinięte turystycznie. W sezonie funkcjonuje tu wiele punktów gastronomicznych, sklepów z pamiątkami i atrakcji dla dzieci. 

Dojazd i parking

Dojazd do samego zamku jest bardzo dobrze oznakowany. Zamek znajduje się około 15 km na wschód od Częstochowy, więc stanowi idealny bonus podczas zwiedzania Częstochowy i Jasnej Góry.

Pod samym zamkiem znajduje się płatny parking. Jest on płatny, a cena za bilet bez limitu czasowego to 10 zł. Na miejscu można płacić zarówno kartą, jak i gotówką. Z moich obserwacji wynika, że nie ma co szukać miejsca za darmo. Jest ciasno, wszędzie są zakazy. 

Cennik i godziny otwarcia

Ceny biletów wstępu na teren Zamku w Olsztynie to odpowienio:

  • Dorośli: 7,00zl
  • Młodzież ucząca się(za okazaniem legitymacji): 4.00zł
  • Emeryci: 4.00zł
  • Dzieci do 7 lat: wstęp wolny

Dodatkowo oprócz wejścia na teren zamku możemy wejść również na wieżę widokową. Ceny biletów wstępu na wieżę widokową to:

  • Dorośli: 4.00zł
  • Młodzież i emeryci: 2.00zł

Bilet wstępu kupujemy tuż pod zamkiem (są dwa wejścia), natomiast bilet na wieżę widokową dopiero pod wieżą. Nas spotkała miła niespodzianka w postaci pana, który po wyjściu z zamku odsprzedał nam swój bilet za 5zł 🙂 My natomiast wychodząc oddaliśmy go innej parze za darmo. 

Zwiedzanie

Poza dodatkowo płatnym wejściem na wieżę widokową nie ma możliwości wejścia nigdzie indziej. Zamek jest aktualnie w remoncie i może kiedyś będzie szansa, by zwiedzić go od wewnątrz. Tymczasem muszą nam wystarczyć ruiny i zwiedzanie z zewnątrz. Jednakże malownicze usytuowanie zamku na wzgórzu sprawia, że widoki na okolicę są warte tej wycieczki. 

Wypas owiec

Na koniec coś, co zaskoczyło nas w tym miejscu najbardziej. Obok zamku odbywa się wypas owiec. Zwierzaki na tle jurajskich skał prezentują się bajecznie i nie boją się ludzi. Ponadto otacza je mnóstwo fioletowych kwiatów, co dodaje dodatkowego uroku. 

Złoty Potok

Kolejne miejsce, które odwiedziliśmy tego dnia i które także chcę Wam polecić to miejscowość Złoty Potok. Znajduje się nieopodal zamku w Olsztynie, a droga do tego miejsca to malownicza trasa pośród lasu. Złoty Potok to niezwykle malownicza miejscowość usytuowana w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przepiękne stawy, pstrągarnia, rezerwat przyrody i zabytkowy pałac to tylko kilka, spośród wszystkich atrakcji tego miejsca. Podczas niedzielnej wycieczki starczyło nam czasu jedynie na namiastkę tego miejsca i na pewno jeszcze tam wrócimy.

Pałac Raczyńskich to okazały, klasycystyczny pałac, który znajduje się w Parku Zabytkowym, obok dworu Krasińskich, nad stawem Irydion. Pałac nie jest udostępniony do zwiedzania i można oglądać go tylko z zewnątrz. Trwający spór pomiędzy Skarbem Państwa, a spadkobiercami sprawia, że budynek zaczyna powoli podupadać (zwłaszcza z tyłu).

Dworek Krasińskich usytuowany tuż obok pałacu to miejsce, w którym mieszkał Zygmunt Krasiński. Przepięknie prezentuje się z zewnątrz, a środek udostępniony jest odpłatnie do zwiedzania. 

Reasumując – powyższe dwa miejsca uważam za jedne z perełek województwa śląskiego. Jest sielsko, naturalnie, pięknie. Życzę Wam przepięknych wycieczek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *