20 najczęstszych wymówek według M.Grzesiaka, którymi się ograniczasz

Dwa lata temu trafiłam na słowa Mateusza Grzesiaka. Tych kilka punktów trafiło do mnie tak mocno, że postanowiłam je spisać i regularnie do nich wracać. Dziś dzielę się nimi z Wami 🙂 Może akurat skłonią Cię one do refleksji, do zmiany myślenia, a może pracy nad sobą? Myślę, że każdy znajdzie w nich to, co chce znaleźć. Zacznijmy zatem 🙂

“Ludzie mają doktoraty z wymówek, a nie zrobili nawet zawodówek z rozwiązań” – Mateusz Grzesiak

1. Nie da się.

Bo nie umiesz, albo ktoś Ci powiedział, że się nie da. Naucz się, albo przestań definiować ograniczenia innych. Zawsze się da, pytanie – jak.

2. To jest trudne.

Gdyby było łatwe, to nic byś się nie nauczył. Zawsze nowe na początku jest trudne, a potem wraz z Twoim rozwojem jest łatwe. Jeśli jest trudne to dobrze. ćwicz dalej. 

3. Nie potrafię. 

To się naucz. Umiejętności nie są wrodzone, trzeba je ćwiczyć. Wszyscy jadą na tym samym wózku. 

4. To nie wyjdzie. 

Skąd wiesz? Bo nie wyszło do tej pory? Bo komuś innemu się nie udało? Czy tylko dlatego, że uprawiasz czarnowidztwo i nie spróbowawszy uznajesz, że na pewno będzie źle? Zrób więc tak, by wyszło. 

5. Następnym razem. 

To przekładanie rzeczy na później, które nigdy się nie kończy. Nie ma następnego razu, nie ma zaczynania diety od nowego roku, nie ma rzucania palenia w pierwszy dzień miesiąca, nie ma lepszego razu. Tracisz czas z tym tekstem, więc zrób to teraz.

6. To nie moja wina.

Spychologia od siebie, czyli ucieczka od odpowiedzialności. Sprawdź, czy przypadkiem nie jest to właśnie Twoja wina. Chronisz siebie przed negatywnymi skutkami. Weź to na klatę i się naucz. 

7. To Twoja wina. 

Spychologia w drugą stronę. Obwiniać wszyscy potrafią, ale to liderzy biorą odpowiedzialność i rozwiązują te problemy, gdzie inni szukają winnych.

8. Paskudna pogoda. 

Nie ma paskudnych pogód, są tylko paskudne interpretacje paskudnych stanów emocjonalnych. Pogoda nie jest żadna, Twoja ocena jest. Pogoda nie robi wypadków samochodowych, ale robią je kierowcy, którzy nie zmienili sposobu prowadzenia auta do warunków na drodze.

9. Problem w tym, że…

To bardzo Polskie. Szukanie problemów. Diagnozować wszyscy umieją, ale wygrywają ci, którzy przynoszą rozwiązania. 

10. Nie ma takiej opcji. 

Jest, bo ktoś wcześniej, czy później ją wymyśli. Jeśli nie ma takiej opcji, to nie będziesz to ty, ale ktoś inny. Zawsze są opcje. 

11. Nie mam wsparcia. 

To je zorganizuj i przestań być ofiarą. Ofiary narzekają i atakują innych za swój brak sprawczości. 

12. Za mało czasu.

Czas się robi, podobnie jak pieniądze. Zorganizuj się lepiej, ustal priorytety. Przestań się rozpraszać. Czas zawsze jest.

13. To jest za drogie.

To jest za drogie, czy za mało zarabiasz? Kto decyduje o wielkości Twoich zarobków? Rząd jest winny? Szef? Bóg? Podobnie:  “nie mam pieniędzy”. Zrób tak, by je mieć. Proste? Tak. Może być niełatwe, ale jest proste. 

14. To nie jest ode mnie zależne. 

To zrób, by było albo nie miej pretensji o to, że jest jak jest. Wszędzie tam, gdzie nie masz na coś wpływu, możesz to albo zaakceptować i się oddać rzeczywistości, albo mieć pretensje o coś, czego i tak nie zmienisz. Skupiaj się na tym, na co wpływ masz. 

15. Wykorzystali mnie. 

Nie, Ty się dałeś wykorzystać. Bo nie miałeś wiedzy, bo byłeś naiwny, bo chciałeś iść po linii najmniejszego oporu. Wyjdź z roli ofiary i zapytaj, czego się nauczyłeś. 

16. Robię wszystko, co mogę.

Zacznij więc robić rzeczy, których do tej pory nie mogłeś i nie robiłeś. Jak coś nie działa, zrób coś innego. Nie definiuj się tym, co do tej pory nie zadziałało, ale tym, co dopiero zadziałać może. Jak nie ma rozwiązań w przeszłości, to się je tworzy na przyszłość. 

17. Innym się to nie podoba.

I co z tego? Jesteś zielonym dolarem, by się każdemu podobać? Są tacy, którzy to docenią, musisz tylko znaleźć odpowiednich ludzi. Znasz bajkę o brzydkim kaczątku? Ta bajka to bujda w samym tytule – to nie było kaczątko, tylko łabędź. 

18. To nie wymówki, to fakty.

By wiedzieć, czy dany powód jest wymówką, czy faktem, zapytaj sumienia – możesz oszukać cały świat, poza sobą. 

19. Nie jestem wystarczająco dobry.

To ćwicz i takim się stań. 

20. Coś/ktoś mi nie pozwala.

Partner mi nie pozwala.
Szef.
Bóg. 
Koledzy.
Nie, nie, nie. 
To ty sobie nie pozwalasz.
Pozwól sobie. 

I jak wrażenia? Powiem Wam, że ilekroć razy to czytam, to za każdym razem wyciągam z tych słów nową myśl.
Dzisiejsze zdjęcia to całkowity spontan. W drodze na Ziemię Kłodzką, gdzie świętowaliśmy urodziny M mijaliśmy po drodze pola i przepiękne tereny. A że zdjęcie przy belach słomy było moim małym, błahym, letnim marzeniem, to zatrzymaliśmy się na poboczu i oto są – kilka moich wymarzonych kadrów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *