Jakim jesteś kolorem? Kwestionariusz osobowościowy Hartmana

Nie od dziś wiadomo, że każdy z nas jest inny. Różnimy się stylem komunikowania, stylem pracy, sposobem podejmowania decyzji, a także stopniem otwartości na innych. Jak zatem sprawić, by po prostu się ze sobą dogadać? Z kwestionariuszem osobowościowym Hartmana spotkałam się już jakiś czas temu. Co śmieszne, w tamtym czasie wyszedł mi nieco inny wynik, co udowadnia, że ludzie się zmieniają. Taylor, autor książki “Kod kolorów – typy osobowości zaszyfrowane w kolorach” wyodrębnił cztery podstawowe typy osobowości i oznaczył je kolorami – czerwony, żółty, niebieski i biały. 
Test ten pozwala nam zobrazować przede wszystkim siebie, ale także innych. Poznać bliżej drugiego człowieka, wiedzieć co go motywuje, jak z nim rozmawiać i jakie są jego silne strony. Uważam, że kwestionariusz powinien wypełnić każdy, gdyż wynik może być pomocny zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Zatem do dzieła! 🙂

PS. Rzadko należymy do jednego typu, zazwyczaj jesteśmy mieszanką dwóch, a czasem nawet trzech, ale jednak jeden z nich dominuje najbardziej i to on głównie determinuje nasze zachowania. 

TYP CZERWONY – najbardziej emocjonalny i gorącokrwisty
To człowiek bardzo energiczny. Typowy ekstrawertyk, żyje wśród ludzi i dla ludzi. Jest zorientowany na działanie, żyje akcją, czynem, aktywnością. Łatwo podejmuje decyzje, lubi kontrolować, kierować i rządzić. Liczą się dla niego cele – i oczywiście rezultaty. Rzadko dyskutuje, w czasie rozmowy najczęściej po prostu przedstawia swoje racje. Jest kiepskim słuchaczem – odczuwa natychmiastową potrzebę działania, a nie słuchania. Niecierpliwy, odważny, nie znosi przegrywać. Często wierzy, że emocje w życiu nie mają żadnego znaczenia, bo liczą się czyny i fakty – tymczasem to właśnie emocje są jego słabą stroną. Lubi rywalizację, jest wymagający i krytyczny – zarówno wobec  siebie, jak i innych. Jest bezpośredni, podczas zebrań przejmuje prowadzenie, jednocześnie ma dużą potrzebę niezależności. Typowy aktywny lider. Zdyscyplinowany, konsekwentny, znakomity organizator. Nie znosi podważania jego autorytetu. W konfliktach często doprowadza do konfrontacji – ale w wymiarze zadaniowym, nie personalnym. Chce po prostu natychmiast wyjaśnić sytuację, by dalej działać bez przeszkód.
Nie potrafi docenić ani zrozumieć poglądów i uczuć innych. Nie ma co liczyć u niego na silnie rozwiniętą empatię. Problemy innych go… niecierpliwią.
 
TYP NIEBIESKI – porządkuje rzeczywistość. Klasyczny analityk.
To introwertyk, którego celem jest głębokie poznanie i zrozumienie otaczającego go świata. Zanim coś zrobi, musi to przemyśleć i szczegółowo przeanalizować. Ma duży dystans do otoczenia, ceni sobie intelekt, logikę, fakty, liczby – i niezależność. Zawsze szczegółowy, precyzyjny, dokładny. Bywa perfekcjonista i szczególarzem. Jeśli coś robi, stara się to robić najlepiej, jak potrafi. Ostrożny, rozważny, formalny. Dużo pyta. Ma doskonałą pamięć – co sprawia też, że długo pamięta urazy. Bardzo krytyczny wobec innych i siebie. Decyzje podejmuje powoli i z namysłem, analizuje, co sprawdziło się w przeszłości. Woli pracować indywidualnie niż w zespole. Jest wspaniałym obserwatorem, źle znosi porażki, boi się impulsywności i emocjonalnych decyzji. Rzadko podejmuje ryzyko. Każdy element sprawy uważa za równie ważny, ma więc problem z ustaleniem priorytetów.
 
TYP BIAŁY – wszyscy go lubią.
Dla białego najważniejsze są relacje międzyludzkie. Jego celem jest bycie godnym zaufania dla innych – dlatego bardzo wysoko ocenia takie wartości jak  lojalność, życzliwość i zaufanie. Cierpliwy, spokojny, stonowany. Miły i życzliwy dla każdego. Wysoce empatyczny, troskliwy i wspierający. Pełen równowagi, ma duże umiejętności dyplomatyczne – to wszystko sprawia, że jest powszechnie lubiany i ma wielu przyjaciół. Nie lubi podejmować decyzji, podczas zebrań rzadko się odzywa, długo rozważa skutki. Zazwyczaj dostosowuje swoje potrzeby do innych.  Jest znakomitym słuchaczem, natomiast bardzo nie lubi się spieszyć. Nie stawia innym nadmiernych wymagań, nie lubi szybkich zmian. Znakomicie rozwiązuje konflikty, sprawia, że emocje opadają, potrafi doprowadzić do porozumienia. Świetnie pracuje w grupie. Kiedy ktoś wywiera na niego presję, potrafi być uparty i nieugięty. Wtedy zamyka się w sobie i okopuje na swoich pozycjach.
 
TYP ŻÓŁTY – największy entuzjasta życia.
Ekstrawertyk, lubi ludzi, lubi z nimi być, poznawać ich. Odpoczywa w towarzystwie innych. Pełen życia, entuzjastycznie podchodzi do nowych pomysłów, zmian, nowych sytuacji. Dusza towarzystwa. Ten, wokół którego na imprezie wszyscy się gromadzą. J Spontaniczny, lubi, gdy wokół niego coś się dzieje. Nie cierpi nudy – a ta pojawia się zawsze, gdy za długo panuje spokój. Niecierpliwy, gadatliwy, ekspresywny. Szybko podejmuje decyzje. Otwarty i bezpośredni. Impulsywny, ma problemy z dyscypliną. Osiąga sukcesy na krótkich dystansach, ale na pewno nie należy do długodystansowców. Podejmuje się zbyt wielu zadań w tym samym czasie. Jednocześnie swoim zapałem zaraża innych, a więc świetnie motywuje ludzi. Żyje chwilą, jest powszechnie lubiany.

No i co Ci tam wyszło? 🙂 Ja jeszcze do niedawna byłam czerwono – niebieska, teraz przeważa niebieski, a daleko za nim na równi trochę czerwonego i białego.
Podziel się tym testem z bliskimi i poznaj ich kolory, to bardzo przydatne w życiu!

Pozdrawiam,
A.

PS. Zdjęcia do dzisiejszego wpisu wykonaliśmy w jednym z naszych miejsc na Ziemi podczas najpiękniejszego zachodu słońca tej jesieni 🙂

T-shirt: Zara
Kurtka jeansowa: Zara
Spódnica: Mohito (idealna na Sylwestra!)
Buty: Adidas Superstar
Kapelusz: Tk Maxx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *